SUNRISE MEMORIAL DAY INVITATIONAL

MAY 26-28, 2018

SCHEDULE OF EVENTS

 

FRIDAY, MAY 25, 2018

 

12:30  PM                   ORGANIZED PRACTICE  $8.00 per person

12:30 - 1:30  pm         Figures

1:30 - 3:30                 Team and Solo Dance

3:30 - 4:30                 Creative, Free Dance, Pairs

4:30 - 5:00                 Precision and Quartet

5:00 - 6:00                  Freestyle

 

SATURDAY, MAY 26, 2018

 

6:OO AM      DOORS OPEN

6:30                 Open A Creative Solo Dance Final (11)

7:20                 Juvenile A Solo Dance Final (4)

7:40                 Primary A Solo Dance Final (10)

8:10                 Elementary International Solo Dance Final (4)

8:30                 AWARDS

8:45                 General Roll Around for Figures

9:00                 FIGURES      

PANEL 1

PANEL 2

PANEL 3

Fr/Soph C Lad F (6)

Gold 2 Men/Lad (1/1)

Pri A Girls E (15)

Juv A Girls Loops (5)

Gold 3 Lad (1)

Pri A Boys (6)

Elem C Boys (3)

Cl Gold Men/Lad (1)

Siver 1,3 Lad/Men (5/1)

Cl Gold Men Loop (1)

Fresh A Lad Loops (8)

Pri A Girls F

Fr/Soph C Lad Loop (2)

Juv  C Girls (11)

Gold 1 Lad (4)

Juv A Girls (9)

Fresh A Lad (8)

Pri A Boys Loops (2)

 

Juv C Girls Loops (2)

Pri  A Girls Loops (4)

           

           

12:10 PM      Junior World Class Team Style Dance (1)

12:20             AWARDS

12:45             Junior Precision (1)

1:00               Youth Quartet (1)

                     Open Quartet(1)

1:15               World Class Quartet (1)  

1:30               Junior World Class Men/Women Free Skating Short Program ((3)

1:50               World Class Men/Women Free Skating Short Program (1/1)         

2:10               Super Tot Boys Free Skating Final (4)

                     Super Tot Girls Free Skating Final (7)

2:50               Awards

3:00               Primary A Girls Free Skating Elimination (14)

3:55               Primary A Boys Free Skating Final (6)

4:20               Classic Men/Women Free Skating Final (2/.1)

4:35               Silver 2 Team Dance Final (5)

4:55               Silver 1 Men /Women Solo Dance Final (1/1)

5:10               Primary A Girls Free Skating Final

5:55               Junior World Class Team Free Dance (1)

6:05               AWARDS

6:15               Gold 2 Team Dance Final (2)

6:25               Silver 3 Men Solo Dance Final (5)

6:45               Silver 3 Women Solo Dance Final (5)

7:05               Bronze 2 Team Dance Final (3)

7:25               Silver 1 Team Dance Final (1)

7:40               Gold 3 Men/Women Solo Dance Final (2/1)

8:00               AWARDS

8:10               Freshman A Solo Dance  Final (5)

8:35               Junior World Class Men/Women Free Skating Long Program (3)

                     World Class Men/Women Free Skating Long Program (1/1)

9:05               Classic International Team Dance Final (3)

9:20               Sophomore A Solo Dance Final (9)                   

9:50               AWARDS

10:00             Sophomore A Women Free Skating Final (1)

                     Junior Domestic Women Free Skating Final (2)

10:20             AWARDS

 

 

 

                       

 

 

           

SUNDAY, MAY 27, 2018

 

6:30 AM       DOORS OPEN

7:00               Juvenile A Girls Free Skating Final (12)

7:55               Elementary A Girls Free Skating Final (6)

8:40               Juv/Elementary A Boys Free Skating Final ()

8:50               AWARDS

9:00               General Roll Around for figures

9:15               FIGURES

 

PANEL 1

PANEL 2

PANEL 3

Soph A Lad (5)

World Class Men (1)

Elem C Girls (10)

Fr.Soph B Men (2)

World Class Women (2)

 Bronze 1 Women (1)

Fr/Soph B Lad E (13)

Elem A Boys Loops (1)

Bronze 3 Men (2)

Fr/Soph A Men (2)

Elem A Girls Loops (6)

Elem B Girl/Boy (9/1)

 

Junior Men (1)

Silver 2 men/lad (2/4)

Juv B Girls (9)

JWC Men (3)

Soph A Lad Lp (3)

Super Tot Boys (4)

JWC Ladies (4)

Juv B Boys (4)

Super Tot Girls (4)

Elem A Boys (1)

Bronze 3 Lad (3)

Fr/Soph B Lad F

Elem A Girls (8)

Bronze 2 Men/Lad (2/5)

Fr/Soph B Men Loops (1)

 

Elem B Girls/Boy lps (3/1)

Fr/Soph B Lad Loops (7)

Juv B Girls Loops (5)

 

Elem C Girls Lps (1)

Fr/Soph A Men Loops (1)

 

 

 

1:15pm         Juv/Elementary Pairs Final (2)

1:25               Junior World Class Women/Men Style Dance (1/1)

                     World Class Women Style Dance (1)

1:45               AWARDS

2:20               Elementary A Creative Solo Dance Final (6)

2:50               Fresh/Sophomore A Team Dance Final (3)

3:15               Bronze 2 Solo Dance Final (7)

3:40               Gold 1 Men/Women Solo Dance Final (1/2)

4:00               Gold 2 Men/Women Solo Dance Final (1/2)

                       

 

4:20               AWARDS

4:30               Silver 3 Team Dance Final (2)

4:50               Silver 2 Men/Women Solo Dance Final (5/4)

5:30               Youth International Solo Dance Final (5)

6:05               Elementary A Solo Dance Final (5)

6:25               AWARDS

6:35               Junior World Class Pairs Short Program (1)

6:50               Junior World Class Men/Women Free Dance (1/1)

                        World Class Women Free Dance (1)

7:05               International Solo Free Dance Final (4)

7:25               Junior American Solo Dance Final (5)

7:50               AWARDS

8:00               Bronze 3 Men/Women Solo Dance Final (3/3)

8:30               Junior World Class Pairs Long Program (1)

8:50               Bronze 1 Solo Dance Final (3)

9:05               AWARDS

9:15               Classic International Men/Women Solo Dance Final (1/3)

9:35               Fresh/Soph A Men Free Skating Final (2)

                        Freshman A Girls Free Skating (4)

10:05             Classic Gold Men Solo Dance Final (1)

10:25             AWARDS

 

                       

           

 

 

 

 

 

 

MONDAY, MAY 28, 2018

 

7:00 AM       GOLD TEST

8:00               DOORS OPEN

8:30               Fresh/Sophomore B Solo Dance Final (12)

9:20               Juv/Elementary C Boys Free Skating Final (2)

                     Juv/Elementary C Girls Free Skating Elimination (13)

10:25             Juv/Elementary B Girls Free Skating Elimination (16)

11:30             Juv/Elementary B Boys Free Skating Final (3)

11:45             Fresh/Sophomore B Ladies Free Skating Final (3)

                     Fresh/Sophomore B Men Free Skating Final (2)

                     Fresh/Sophomore C Ladies Free Skating Final (2)

12:15PM         Juv/Elementary B Girls Free Skating Final

12:45             Juv/Elementary C Girls Free Skating Final

1:10               Newcomer Adult Coed Solo Dance Final (5)

1:35               Newcomer Youth Team Dance Final (4)

1:50               Juv/Elementary C Solo Dance Final (10)

2:20               Juv/Elementary B Solo Dance Final (8)

2:40               Fresh/Sophomore C Solo Dance Final (4)

3:00               Fresh/Sophomore B Team Dance Final (2)

3:15               Open B Creative Solo Free Dance Final (3)

3:35               AWARDS

 

Awards will be given throughout the day as we receive the results.

Click for entry information hotel and more